istanbul ili su arıtma servisi 

içme suyuyla  ilişkili akıllardaki  soru işaretleri hale bir problem olarak devam ediyor . Vatandaş su arıtma makinalarına merak vermeye başladı . tüketiciler  damacanadan çıkan suya dikkatli yaklaşıyor . musluk suyuna itimat  yükseldi ammavelakin onun da tadı  beğenilmiyor. Bu nedenler dolayı su filtreleme cihazlarının kullanımı çoğaldı. arıtılmış suyun tat anlamında bitkisel kaynak suyundan farkı yok. Bu cihazları cazip kılan türlü köken var. Bu konu ile ilgili uzman görüşleri ve halka danıştık. Aşağıda çeşitli görüşleri kısaca ele aldık

ülkemiz, insan sıhhatini hiçe sayan damacana suyu isimlerini konuşuyor. Biz de beslenme uzmanları ve doktorlara, 'su tercihlerini' sorduk. bazı arıtma cihazıyla şebeke suyu  kullanıyor, kiminin tercihi ise cam şişeler ve maden suyu
sağlık Bakanlığı'nın, sağlığı tehdit eden damacana ile elde edilen su üreticilerini deşifre etmesinin yankıları sürerken, günde su ihtiyacımızı nasıl karşılamamız gerektiğiyle alakalı de tartışmalar alevlendi. aHaber'in ortaya çıkardığı skandal sonrası yorum oluşturan bazı sağlık uzmanları damacanadan çıkan su bölgesine cam şişeleri tercih etmek gerektiğini kimiyse su filtreleme cihazları yardımıyla musluktan akan suyun  arıtılıp içilebileceğini savunuyor. işte uzmanların evlerindeki tercihleri: 


 Doç. Dr. Ahmet Molla : Ben evimde yaklaşık 5 yıldan beri su arıtma sistemine sahibim. şebeke suyunu  bu sistemden geçirerek elde ettiğim suyu hem içmek için hem de çay ve yemeklerde gönül rahatlığı ile kullanıyorum. Zira more info suyun kalitesini istediğim süre ölçerek de görebiliyorum. naturel ki bu sistemin periyodik bakımlarının tertipli olarak yapılması ihmal edilmemelidir. 


Ali Uzmancı : Ben güvenilir marka şişelenmiş 5 litre olan büyük su ve şişede mineralli su kullanıyorum. Yemeklerde şişelenmiş, sofrada hem şişelenmiş hem mineralli su bulunduruyorum. Asla telefonla su istasyonlarından açıkta ya da kendi şişeleme teknikleri ile oluşmuş su almam. Pet ve ya cam şişede bir defa kullanılıp atılan güvenilir marka su ve maden suyu (mineralli su) kullanmanızı öneririm. böylelikle mikrobiyolojik olarak boşalan bir damacana ile elde edilen suya  yine su konulması riskini minimize etmiş oluyorsunuz. 

 Uzm. Dr. Veli Yılmaz (sıhhatli yaşam Uzmanı): şu an arıtma suyu içiyorum. Hem meslek tarafında hem evimde arıtma cihazım var. Filtresini denetim ediyorum. Bu sorun netleşene kadar imkânı olanlar evlerine iyi ve saygı duyulur bir filtre cihazı taktırabilirler. gündelik en az iki şişe cam şişede maden suyu içilebilir. Maça gittiniz, arabayla yoldasınız, arabada oruç açacaksanız küçük pet şişeler kullanılabilir. Suların çok satıldığı, tez sürkülasyonun bulunduğu yönden pet şişe alın. Beklememiş, taze olsun. 

 Ayşe Aydın inam (uzman Diyetisyen): Evimde damacanadan elde edilen suya  şekilde aldığım suları, dışarıda ise cam şişe suları tercih ediyorum. Evde iyi bir arıtma cihazı mevcutsa da sularınızı cam şişelerde saklayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *